Karnosin a stárnutí
Karnosin má nezanedbatelnou schopnost omlazovat buňky, které stojí za procesem stárnutí organismu. Obnovuje jejich normální vlastnosti a prodlužuje jejich životnost tím, že zabraňuje poškození DNA při dělení buněk.
Díky studiím je dnes jasné, že čím víc karnosinu organismus obsahuje, tím je životnost každé buňky delší a zároveň počet dělení je vyšší. Dokazuje to také vzhled lidí, kteří karnosin užívají 6-12 měsíců.
Experimentální pokusy na myších ukázaly zajímavý fakt. Nejen, že myši vypadaly zdravější a mladší, ale jejich život se po karnosinu prodloužil o 20 % oproti myším, kterým karnosin podáván nebyl. Byly pozorovány také známky oddálení projevů stárnutí – kožní ulcerace, lordokyfóza páteře a léze kolem očí.
Karnosin prodlužuje průměrnou dobu života fibroblastů v kulturách, ničí jejich transformované (mutované) formy, chrání před aldehydy a před vznikem fragmentů proteinu ß-amyloidu (charakteristické pro Alzheimerovu chorobu) a proti vzniku α-synukleinu vznikajícího u Parkinsonovy nemoci. Stejně potlačuje, přinejmenším in vitro (ve zkumavce), glykaci proteinů a tvorbu nebezpečných zkřížených vazeb DNA/protein.